PORADNIKI

Świąteczne dekoracje z papierowej wikliny: choinki [DIY]

Zdecydowałam, że stworzę mój pierwszy, krótki poradnik na temat samodzielnego stworzenia choinek-zawieszek. Może komuś się przyda 🙂

Jeśli chcecie zobaczyć jak prezentują się u mnie, kliknijcie TU.  Poniżej dowiecie się, jak wykonać takie świąteczne dekoracje z papierowej wikliny.

Co będzie potrzebne?

  • papierowe rurki
  • klej
  • drut florystyczny (ja użyłam drutu ozdobnego o grubości 1,2 mm)
  • farba w sprayu
  • lakier akrylowy
  • kombinerki
  • ewentualnie brokat

Krok 1. Robimy stelaż

Z drutu florystycznego musimy wykonać szkielet naszej choineczki. W tym celu, drut zginamy lekko na pół, aby można było uformować owalny otwór na sznurek lub wstążkę. Następnie formujemy kształt choinki, a pozostałe „ramiona” drutu możemy zakręcić na stelażu, jak widzicie powyżej. Można je także obciąć, ale wówczas należy połączyć ze sobą drut np. przy pomocy kleju na gorąco. Pamiętajcie, że wielkość szkieletu będzie warunkować rozmiar choinki.

Krok 2. Nawijamy rurki

Wcześniej przygotowane rurki nieco spłaszczamy i zaczynamy nawijać na szkielet choinki. Ja najpierw zaczynałam od dołu, a rurkę nawijałam w ten sposób, że raz owijałam ją na jednym boku, a następnie na drugim. Kolejność i sposób nawijania może być dowolny (mogą przecież powstać efektowne prześwity). Gdy rureczka skończyła się, oczywiście przedłużałam ją kolejną. Na choinki, które tu pokazuję wchodziły 3 spłaszczone rurki. Następnie, kiedy uznamy, że choinka już ładnie wygląda końcówkę rurki smarujemy klejem i przyklejamy do reszty.

Krok 3. Malowanie, lakierowanie (i brokatowanie)

Do moich choinek użyłam dwóch kolorów farby w sprayu: bordowego i szarego (choć w planach miałam jeszcze biały). Przygotowałam je w dwóch wersjach, mianowicie z brokatem oraz bez. Każda została wcześniej pomalowana wybranym kolorem, a następnie zabezpieczona lakierem.

Możecie też pozostać przy wersji eko – czyli niemalowanej gazety, a jedynie polakierowanej.

Krok 4. Dołączamy wstążeczkę lub sznurek

Kiedy choinki przeschną wystarczająco, w otworze umieszczamy odmierzoną długość wstążeczki lub sznurka, aby można je było zawiesić w dowolnym miejscu. Ja akurat wybrałam białą, cienką wstążeczkę.

Krok 5. Dekoracja!

I to już ostatni (i chyba najprzyjemniejszy) krok! Nasze choineczki możemy powiesić wszędzie tam, gdzie tylko chcemy.

Miłego dekorowania i tworzenia świątecznego nastroju!