PORADNIKI

Papierowa wiklina – rodzaje splotów [mini kurs]

W poprzedniej części kursu podpowiadałam jak zwijać rurki z papieru ksero. Dzisiaj chcę pokazać Wam podstawowe sploty używane w wyplataniu rzeczy z papierowej wikliny. Mianowicie, dowiecie się jak wygląda splot ósemkowy oraz ósemkowy odwrócony.  Kiedy połączycie te dwa powstanie Wam śliczny splot w tzw. jodełkę. 

Zanim przejdziemy do splotów szybkie wprowadzenie. To, co widzicie na poniższym rysunku to zalążek dna koszyczka lub podkładki. Wszystkie rurki, które wystają na boki stanowią rusztowanie. Te rurki nazywa się rurkami osnowy. To rusztowanie owija się innymi rurkami w charakterystyczny sposób, czyli stosuje się tzw. splot. Ja w swojej lewej ręce trzymam właśnie dwie rurki, którymi owijam rurki osnowy. 

Co warto wiedzieć na temat dwóch splotów o których powiedziałam Wam na samym początku? Różnią się kierunkiem wyplatania. Ósemkowy zawija się do środka, ósemkowy odwrócony – na zewnątrz. Zaraz wszystko zobaczycie na rysunkach. 

 

Splot ósemkowy – papierowa wiklina

Żeby łatwiej było zorientować się, będę wyplatała dwiema rurkami w różnych kolorach: szarym i jasnym. 

Przypomnijmy sobie coś: wyplatanie polega na owijaniu rurek osnowy w charakterystyczny sposób. Tak też czynię. W splocie ósemkowym zawijamy dwie rureczki do środka.

Zobaczcie na rysunku: szara rurka przechodzi nad czarno-fioletową (lub inaczej: zagina się do środka):

A za moment ucieka pod jasno-szarą rurkę. 

Jej towarzyszka, jasna rurka, idzie sobie górą i owija jasno-szarą rurkę (lub znów inaczej: zagina się do środka). 

By za chwilę na kolejnej rurce osnowy iść dołem. Za chwilę tę „dziurę” załata szara rurka (zaginając się do środka).

I tak w kółko. 

 

Splot ósemkowy odwrócony – papierowa wiklina 

W kolejnym splocie także użyję dwóch rurek: szarej oraz jasnej.

W splocie ósemkowym rureczki zaginały się do wnętrza. W splocie ósemkowym odwróconym rurki będą łamać się na zewnątrz. 

Zobaczacie, szara rurka prosi się aż o zagięcie na zewnątrz i przejście pod jasną rurką.

Teraz podobnie robimy z rurką jasną: musi się zagiąć na tej szarej (trzymam ją w prawej ręce) i przejść pod niebieską rurkę osnowy.

I cykl znowu powtarza się. Szara rurka musi zagiąć się na zewnątrz i przejść pod jasną rurką osnowy.

 

Splot w jodełkę – papierowa wiklina

Na zdjęciu poniżej plotłam podkładkę splotem ósemkowym. Gdybym chciała żeby dalej nim wyplatać, biała rurka musiałaby przejść dołem pod szarą rurką osnowy, a rurka biało-szara powinna przejść górą. 

Chcąc uzyskać jodełkę muszę zmienić splot na ósemkowy odwrócony. Biała rurka idzie dołem, a biało-szara górą i zagina się na zewnątrz.

Tutaj wskazuję palcem pierwszą powstałą jodełkę. Zobaczcie, że rurka biało-szara prosi się, żeby zagięła się na zewnątrz na rurką białą. 

I dalej wyplatam splotem ósemkowym odwróconym, aż do momentu, kiedy znów trzeba będzie zmienić kierunek wyplatania (na splot ósemkowy). O tym jak to wygląda dowiecie się przy okazji wpisu o podkładce w jodełkę 🙂